Szlaki turystyczne w Beskidach wokół CKiR Orle Gniazdo

Szlak spacerowy #5

ORLA Pętla (tylko dla Orłów): Orle Gniazdo – Szczyrk Biła (szlak św. Jakuba) – Przełęcz Karkoszczonka – Beskid Węgierski (929 m n.p.m.) – Kotarz (974 m n.p.m.) – Grabowa (907 m n.p.m.) – Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) – Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) – Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) – Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – os. Zapalenica (zielony szlak) – skrzyżowanie ul. Leśna z ul. Myśliwską i ul. Górską – Orle Gniazdo (niebieskim szlakiem przez ul. Wrzosową)

Widok na CKiR Orle Gniazdo w Szczyrku

Przejście Orlą Pętlą rozpoczynamy przy CKiR Orle Gniazdo.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku

Drogą św. Jakuba kierujemy się do przystanku Szczyrk Biła. Pierwszą atrakcją, którą spotykamy na szlaku jest położone tuż obok Orlego Gniazda Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, potocznie zwane Sanktuarium „Na Górce”. To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. W pobliżu znajduje się także Salezjański Dom Młodzieżowy.

Na skrzyżowaniu ulic Jagodowej i Jeżynowej oraz przystanku Szczyrk Biła, skręcamy w prawo w ul. Jagodową i kontynuujemy wędrówkę szlakiem św. Jakuba.

Przechodząc obok górskiego schroniska turystycznego Chata Wuja Toma docieramy do Przełęczy Karkoszczonka.

Skręcamy w prawo i czerwonym szlakiem, przechodząc przez Beskid Węgierski (929 m n.p.m.), docieramy na Kotarz (974 m n.p.m.), na którym znajduje się tzw. „Ołtarz Europy”. To ołtarz polowy wymurowany z kamieni pochodzących z różnych stron świata.

Szczyrk Szczyrk Ołtarz Europy

Kontynuując trasę czerwonym szlakiem przez Grabową (907 m n.p.m.) docieramy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) przez którą przebiega droga wojewódzka ze Szczyku do Wisły. Z Przełęczy wędrujemy dalej czerwonym szlakiem docierając do Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.), której wierzchołek jest znany z pięciometrowego bloku piaskowca. To charakterystyczne miejsce, będąca jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w Beskidzie Śląskim.

Widok na Skrzyczne

Z Malinowskiej Skały ruszamy w lewo zielonym szlakiem w kierunku Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.). Kontynuując marsz zielonym szlakiem docieramy na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. To znakomity punkt widokowy, z którego zobaczymy Masyw Klimczoka na północy, Kotlinę Żywiecką z grzbietami Beskidu Małego w tle na wschodzie oraz Pilsko i Babią Górę na południu. Przy dobrej pogodzie widoczne są także wspaniało wyrzeźbione granie Tatr. Na Skrzycznem znajduje się schronisko PTTK wybudowane w 1933 roku.

Ze Skrzycznego schodzimy zielonym szlakiem w kierunku Osiedla Zapalenica i dalej, zielonym szlakiem, do Centrum Szczyrku.

Na skrzyżowaniu ulic Leśnej, Myśliwskiej i Górskiej skręcamy w ul. Górską, następnie w ul. Wrzosową i niebieskim szlakiem docieramy do CKiR Orle Gniazdo.

 

Nawigowanie trasą możliwe w aplikacji traseo.pl.