Szlaki turystyczne w Beskidach wokół CKiR Orle Gniazdo

Szlak spacerowy #3

Zielona ścieżka spacerowa (miejska): Orle Gniazdo – Szczyrk Biła (ul. Wrzosowa) – Skrzyżowanie Wrzosowa-Myśliwska-Beskidzka – Deptak nad Żylicą – ul. Plażowa (COS) – ul. Beskidzka do ul. Wczasowa – ul. Wczasowa – Orle Gniazdo

Centrum Szczyrku

Przejście miejską, zieloną ścieżką spacerową rozpoczynamy przy CKiR Orle Gniazdo.

Sanktuarium MB na Górce w Szczyrku

Idąc zielonym szlakiem prowadzącym ul. Wrzosową mijamy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, potocznie zwane Sanktuarium „Na Górce”.

Następnie skręcamy w prawo w ul. Śnieżną i w lewo w ul. Górską, gdzie przed domem z nr 9 skręcamy w prawo.

Centrum Szczyrku

Dochodzimy do ul. Bukowej, skręcamy w lewo na skrzyżowaniu z ul. Lipową i przechodzimy obok Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Możemy także udać się do inspirującej przestrzeni twórczej, jaką jest galeria BeskidartS.

Centrum Szczyrku Centrum Szczyrku

Na skrzyżowaniu ulic Górskiej, Myśliwskiej i Beskidzkiej skręcamy w prawo na Deptak nad Żylicą. To zmodernizowana ścieżka pieszo-rowerowa będąca obecnie symbolem pięknego Szczyrku. Przechodzimy za Urzędem Miejskim, po drodze mijając plac św. Jakuba, będącym centralnym miejscem Szczyrku. Znajdziemy tam fontannę, strumień, a także ławki na których możemy odpocząć.

Centrum Szczyrku Centrum Szczyrku. Skoczna Skalite.

Kontynuując przejście Deptakiem nad Żylicą mijamy Amfiteatr, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne, w tym Tydzień Kultury Beskidziej oraz Skocznię „Skalite” powstałą w 1937 roku.

Skręcając w lewo w ul. Plażową mijamy Centralny Ośrodek Sportu (COS) wykorzystywany jako Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.

Centrum Szczyrku Centrum Szczyrku. Sanktuarium św. Jakuba Centrum Szczyrku.

Po dojściu do skrzyżowania z ul. Beskidzką skręcamy w lewo, z prawej strony mijając Cmentarz Parafialny oraz zabytkowe Sanktuarium Świętego Jakuba. Liczący ponad 200 lat kościół to najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w mieście.

Na skrzyżowaniu ulic Beskidzkiej z Wczasową skręcamy w prawo w ul. Wczasową i wracamy do CKiR Orle Gniazdo – nadal zielonym szlakiem.

 

Nawigowanie trasą możliwe w aplikacji traseo.pl.