Szlaki turystyczne w Beskidach wokół CKiR Orle Gniazdo

Szlak spacerowy #2

Orle Gniazdo – Szczyrk Biła (szlak św. Jakuba) – Przełęcz Karkoszczonka – skrzyżowanie szlaków (św. Jakuba z żółtym) – Trzy Kopce (1082 m n.p.m.) – Klimczok (1117 m n.p.m.) – Przełęczy Siodło – Orle Gniazdo (zejście szlakiem niebieskim)

Widok na Schronisko PTTK Klimczok

Trasę rozpoczynamy przy CKiR Orle Gniazdo skąd Beskidzką Drogą św. Jakuba kierujemy się do przystanku Szczyrk Biła. Pierwszą atrakcją, którą spotykamy na szlaku jest położone tuż obok Orlego Gniazda Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, potocznie zwane Sanktuarium „Na Górce”. W pobliżu znajduje się również Salezjański Dom Młodzieżowy.

Dochodzimy do skrzyżowania ulic Jagodowej i Jeżynowej oraz przystanku Szczyrk Biła, skręcamy w prawo w ul. Jagodową i kontynuujemy wędrówkę szlakiem św. Jakuba. Przechodząc obok górskiego schroniska turystycznego Chata Wuja Toma docieramy do Przełęczy Karkoszczonka, gdzie skręcamy w prawo i nadal trzymając się Beskidzkiej Drogi św. Jakuba ruszamy w stronę Rezerwatu Stoku Szyndzieli.

Trasa żółtym szlakiem Trasa żółtym szlakiem Trasa żółtym szlakiem

Na skrzyżowaniu szlaku św. Jakuba ze szlakiem żółtym skręcamy w prawo, żółtym szlakiem kierując się na Trzy Kopce (1082 m n.p.m.) i dalej, na szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.).

Trasa na Klimczok Widok na Skrzyczne

Z Klimczoka schodzimy czarnym szlakiem prowadzącym do Przełęczy Siodło, którą opuszczamy szlakiem zielonym zmierzając w stronę schroniska PTTK Klimczok.

Trasy turystyczne w Beskidach. Widok na Schronisko PTTK Klimczok

Następnie, kontynuując trasę szlakiem zielonym schodzimy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim. Skręcamy w lewo i niebieskim szlakiem schodzimy w stronę CKiR Orle Gniazdo, po drodze mijając Chatę w Dechę, w której zobaczmy kolekcję starych motocykli oraz wystawę dawnych sprzętów.

Szlak bardzo ciekawy od wiosny przez lato po jesień, a nadzwyczaj urokliwy w warunkach zimowych.

 

Nawigowanie trasą możliwe w aplikacji traseo.pl.