Szlaki turystyczne w Beskidach wokół CKiR Orle Gniazdo

Szlak spacerowy #1

Orle Gniazdo – Przełęcz Siodło (wejście niebieskim szlakiem) – schronisko PTTK Klimczok – szczyt Magury (1109 m n.p.m.) – os. Beniatka – os. Więzikówka –
Orle Gniazdo

Widok na Skrzyczne w Szczyrku

Trasę rozpoczynamy przy CKiR Orle Gniazdo, skąd kierujemy się na niebieski szlak prowadzący do Przełęczy Siodło pod Klimczokiem.

Po drodze mijamy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, potocznie zwane Sanktuarium „Na Górce”. To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku.

Chata W Dechę w Szczyrku

Możemy także odwiedzić Chatę w Dechę, czyli regionalną izbę techniki. Zobaczmy w niej m.in. kolekcję starych motocykli oraz wystawę dawnych sprzętów takich jak odbiorniki lampowe czy maszyny do szycia.

Kontynuując przejście niebieskim szlakiem turystycznym m.in. przez Osiedle Podmagura dochodzimy do Przełęczy Siodło, gdzie mamy do dyspozycji kilka wariantów dalszej wędrówki.

Możemy udać się na Klimczok (1117 m n.p.m.) lub kontynuować trasę niebieskim szlakiem do schroniska PTTK Klimczok, położonego między Przełęczą Siodło, a szczytem Magury.

Wychodząc ze schroniska wkraczamy na żółty szlak i przez szczyt Magury (1109 m n.p.m.) kierujemy się do skrzyżowania ze szlakiem czarnym, który przez Osiedle Bieniatka oraz Osiedle Więzików prowadzi nas do CKiR Orle Gniazdo.

Nawigowanie trasą możliwe w aplikacji traseo.pl.