Ładowanie Wydarzenia
 • « Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

  17. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej

  12 listopada 2019 | 18:00 - 17 listopada 2019 | 22:00

  30PLN – 100PLN
  17. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej 2019

  17. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko odbędzie się w terminie 12 – 17 listopada 2019 r. w Bielsku-Białej. Podczas wydarzenia wystąpi wiele zdolnych gwiazd, w tym jeden z najoryginalniejszych improwizujących gitarzystów, David Torn.

  W Bielskim Centrum Kultury usłyszymy także zdolnych trębaczy młodego pokolenia: Ambrose Akinmusire, Avishai Cohen i Mathias Eick – Official. Będziemy mieli również przyjemność posłuchania ośmiu pianistów: od Brada Mehldaua przez Jasona Morana, Django Batesa, Tigrana Hamasyana aż po Marcina Wasilewskiego – to tylko wybrani bohaterowie tegorocznej, 17. już Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej.

  Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej od zeszłego roku nosi imię Tomasza Stańko. Artysta był współtwórcą – wspólnie z Bielskim Centrum Kultury – i dyrektorem artystycznym festiwalu. Wybitny trębacz i kompozytor pozostaje duchem Jazzowej Jesieni. Tomasz Stańko kochał bielską publiczność tak, jak ona kocha jazz. Coroczne listopadowe spotkania i premierowe projekty pozostawiły wiele wspomnień. Mimo, że Tomasza nie ma już z nami, podążamy jego artystyczną drogą w przyszłość, pełną niesamowitej muzyki.

  PROGRAM FESTIWALU

  12 LISTOPADA, wtorek
  We wtorek, 12 listopada Jazzową Jesień otworzy koncert brytyjskiego pianisty Django Batesa. Bates to jeden z najbardziej uniwersalnych muzyków z Wysp Brytyjskich: jazzman, pedagog, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. W swoim bogatym życiorysie ma współpracę z Evanem Parkerem, Anouarem Brahemem, a także nową aranżację muzyki z płyty Beatlesów „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. W Bielsku-Białej usłyszymy materiał z ostatniej płyty jego tria Beloved pt. „The Study of Touch”.

  13 LISTOPADA, środa
  Drugiego dnia festiwalu zabrzmi najpewniej utwór „Tomasz”, który włoski pianista Giovanni Guidi zarejestrował na swojej najnowszej płycie „Avecle Temps”. Guidi wielokrotnie dzielił scenę z Tomaszem Stańko. W Bielsku-Białej będzie miał okazję złożyć mu szczególny hołd, prezentując muzykę swojego nowego kwintetu. Brzmienie jego tria, znanego z ECMowskich płyt „This is the Day” czy „City of Broken Dreams”, wzbogacone zostało o gitarę i saksofon tenorowy.

  Tego samego wieczoru usłyszymy kwartet Ambrose’a Akinmusire’a. Ambroży – jak nazywają go polscy fani – to jeden z najoryginalniejszych dziś amerykańskich trębaczy i improwizatorów. Jego kolejne albumy, wydawane przez prestiżowe Blue Note Records, to bardzo osobiste zapiski młodego artysty. Obok muzyki i talentu, Ambrose dzieli się na nich ze słuchaczami swoją niezgodą na społeczną niesprawiedliwość i apatię. Na koncertach jego muzyka zyskuje jeszcze większą wolność i intensywność.

  14 LISTOPADA, czwartek
  Czwartek, 14 listopada, będzie miał tylko jednego bohatera – ale za to jakiego! Brad Mehldau od ponad 20 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród fanów jazzu po obu stronach Atlantyku – i nie tylko. Mehldau ze szczególnym upodobaniem studiuje możliwości jazzowego grania solo. 15 lat temu ukazał się jego kultowy album „Live in Tokyo”. W ubiegłym roku na płycie „After Bach” zmierzył się z „Das Wohltemperierte Klavier” Jana Sebastiana Bacha. Solowy recital Mehldaua to prawdziwa gratka dla miłośników intymnego, osobistego, a zarazem mistrzowskiego i pełnego dramaturgii, jazzowego grania.

  15 LISTOPADA, piątek
  Dwa lata kazał na siebie czekać Tigran Hamasyan. Ten pochodzący z Armenii pianista miał wystąpić na Jazzowej Jesieni jeszcze w 2017 roku. Wtedy miał zagrać solo. Teraz, w ramach zadośćuczynienia wydarzy się koncert prawdziwie niepowtarzalny! Hamasyanowi towarzyszyć będzie „Camerata Silesia” Zespół Śpiewaków Miasta Katowice. Takie spotkanie zapowiada wyjątkowy koncert, w którym jazz spotka się z tradycyjną muzyką Armenii, skandynawskim brzmieniem, a przede wszystkim wielką kreatywnością wszystkich zaangażowanych w projekt stron.

  16 LISTOPADA, sobota
  Sobota to w pewnym sensie dzień Tomasza Stańko. Zawsze wtedy
  trębacz prezentował swoje premierowe, przygotowane specjalnie dla bielskiej publiczności projekty. W tym roku to inni grać będą Jego muzykę. Inni, ale jakże swoi! Marcin Wasilewski Trio, AUKSO
  Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz izraelski trębacz Avishai Cohen Music wykonają program złożony z utworów, które Tomasz Stanko napisał dla kina. W jego filmografii znaleźć można ok. 20 pozycji, w tym muzykę do filmów Władysława Pasikowskiego, Filipa Zylbera czy animacji Mariusza Wilczyńskiego. Ostatnio jego trąbke usłyszeć można było w serialu „Homeland”, którego twórcy z upodobaniem sięgali po jego kompozycję „Terminal 7”.

  Drugi akt sobotniego wieczoru to spotkanie z muzycznymi przyjaciółmi Stańki z Nowego Jorku: saksofonistą altowegym Timem Berne’m, perkusistą Chesem Smithem oraz gitarzystą Davidem Tornem. Ich projekt „Sun of Goldfinger” sugeruje związek z ich ostatnią płytą, która pod takim tytułem ukazała się nakładem wydawnictwa ECM. Znając jednak nieprzewidywalność i bezkompromisowość jego twórców, na scenie Bielskiego Centrum Kultury zabrzmi z pewnością improwizowana muzyka „tu i teraz” – która wydarzy się tylko ten jeden raz, a na trwałe zapisze się w pamięci publiczności.

  17 LISTOPADA, niedziela
  Wieloletnim zwyczajem Jazzowej Jesieni są spotkania z bardziej
  tradycyjną, nowoorleańską stroną jazzu. W tym roku tę muzyczną flankę zabezpieczą Włosi pod wodzą puzonisty Mauro Ottoliniego i trębacza Fabrizio Bosso z udziałem wokalistki Vanessy Tagliabue Yorke. W ich programie „Storyville Story” usłyszymy kompozycje m.in. jednego z ojców bluesa, Williama Christophera Handy’ego, a także Louisa Armstronga, Jelly Roll Mortona czy Sidneya Becheta.

  Finałem Jazzowej Jesieni będzie koncert jednej z najważniejszych
  postaci współczesnego jazzu – Jasona Morana. Jason Moran to człowiek renesansu XXI wieku. Interesuje go sztuka i design – brał udział m.in. w Biennale Sztuki w Wenecji i czy festiwalu documenta Kassel. Z drugiej strony występuje razem z deskorolkowcami w skateparkach a w jazzowych klubach gra do tańca zakładając wielką głowę Fatsa Wallera, któremu poświęcił swój najnowszy studyjny album. Jest zdobywcą „Grantu geniuszy” MacArthur Fellowship i dyrektorem ds. jazzu w Kennedy Center w Waszyngtonie. W Nowojorskim Whitney Museum otwarta została niedawno jego pierwsza monograficzna wystawa. Warto posłuchać, co ma do powiedzenia przy fortepianie człowiek o tak szerokich horyzontach, gdy na scenie towarzyszą mu przyjaciele z tria Bandwagon – jego working-bandu od blisko 20 lat.

  Więcej informacji wkrótce.

 • Reklama

 • Miejsce

  Bielskie Centrum Kultury – Dom Muzyki
  Słowackiego 27
  Bielsko-Biała, 43-300 Polska

  Organizator

  Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko