Ładowanie Wydarzenia
 • « Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

  8. FotoArtFestival 2019

  11 października 2019 - 27 października 2019

  8. FotoArtFestival 2019 w Bielsku-Białej to gwiazdy fotografii, wystawy, pokazy, warsztaty. Artyści z Europy, Ameryki, Afryki, Australii.

  
FotoArtFestival to duże wydarzenie o charakterze międzynarodowym.
  Zapraszane są gwiazdy fotografii, wybitni artyści z Polski i zagranicy. 
  W tym roku Bielsko-Biała gościć będzie przedstawicieli fotografii artystycznej z 20 krajów świata (Europa, Ameryka, Afryka, Australia). 

  FotoArtFestiwal – jak zawsze – nie ma żadnego tematu wiodącego, natomiast organizator skupia się po prostu na dobrej fotografii z najwyższej półki i na artystach, którzy mają wiele do powiedzenia w świecie fotografii. 

  Wszystkie wystawy główne FotoArtFestivalu pokazywane są w Polsce po raz pierwszy. 
  Ceremonia otwarcia FotoArtFestiwalu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej 
  jest prestiżowym wydarzeniem, podczas którego prezentowani są zaproszeni artyści i ich prace, a wszystkiemu towarzyszy niepowtarzalna oprawa muzyczna – jazzowe improwizacje na żywo.


  Większość znakomitych artystów ze świata przyjeżdża do Bielska-Białej osobiście, biorąc udział w tzw. weekendowym Maratonie Autorskim, 
  czyli w najważniejszych dniach na początku festiwalu. To czas poświęcony spotkaniom, prezentacjom, filmom. Jednym słowem – dwa dni fotograficznej inspiracji, od rana do późnych godzin wieczornych, z bezpośrednim udziałem zaproszonych artystów.

  Na wystawach zobaczymy reportaż, dokument, portret, pejzaż, eksperyment. Fotografię dawną i współczesną. Barwną i czarno-białą. Tradycyjne odbitki analogowe i doświadczenia cyfrowe. A do tego wiele ciekawych projekcji filmowych.


  FotoArtFestival widoczny jest wszędzie w przestrzeni miasta. W jego organizację zaangażowane są wszystkie ważniejsze placówki kulturalne Bielska-BIałej, m.in. Muzeum Techniki, Galeria Bielska BWA, Galeria Fotografii B&B, Regionalne Centrum Kultury, Miejski Dom Kultury i wiele innych. Ogromny wkład w to wydarzenie ma również handlowa Galeria Sfera, która od kilku już lat z powodzeniem promuje sztukę i kult w przestrzeni komercyjnej.

  FotoArtFestival skupia wokół siebie profesjonalistów, którzy są wzorem i inspiracją dla rzeszy fotografujących. Jednakże impreza przyciąga także amatorów, którym FAF umożliwia zaprezentowanie się na tym szerokim i prestiżowym forum podczas FotoOpen, DiasShow, czy Trampolinie FAF (nowy segment od tej edycji). Udział w tych festiwalowych wydarzeniach daje szansę zaistnienia fotografom-amatorom na szerszym gremium.


  Jednym z zadań FotoArtFestivalu jest funkcja edukacyjna. W programie FAF są liczne warsztaty fotograficzne z zakresu techniki i estetyki zdjęć, organizowane wspólnie z takimi znakomitymi firmami jak m. in.: Epson, Nikon, Olympus.

  Tegoroczną nowością będzie również aukcja fotogramów o charakterze kolekcjonerskim, z której dochód przeznaczony będzie na cele charytatywne.
  FotoArtFestival robi także ukłon w stronę najmłodszych organizując blok FAF dla dzieciaków – czyli wystawy i warsztaty, podczas których zarażamy fotografią kolejne pokolenia.

  Zainteresowani mogą brać udział również w pokazach filmowych, książkowych i w spotkaniach w ramach Klubu FAF.

  Przyjazna atmosfera FotoArtFestiwalu, jak również samego miasta przyciąga bardzo dużo młodych ludzi, którzy pomagają w ramach wolontariatu, zdobywając przy okazji cenne doświadczenia i niezapomniane przeżycia.

  FotoArtFestival nastawiony jest na spotkanie ludzi, których interesuje fotografia jako sztuka. Od roku 2005 wypracował sobie wysoką markę nie tylko w kraju, ale i za granicą. Hasłem FotoArtFestivalu jest Slow Life oraz działanie dla ludzi, poprzez fotograficzne opowieści o ludziach. 
Podczas FAF, rozmowom i dyskusjom nie ma końca. Można się tu wiele nauczyć, podpatrzeć, zainspirować i zawiązać nowe przyjaźnie. Sprzyja temu szczególny klimat miasta. W jednym czasie i miejscu mamy szansę obejrzeć liczne wystawy i spotkać wielu wspaniałych artystów. 
  Gdybyśmy to samo chcieli zrobić poza festiwalem, zajęłoby nam to wiele miesięcy, nie wspominając o kosztach. A tak, dzięki FotoArtFestivalowi, świat zjeżdża do Bielska-Białej.


  FotoArtFestival powstał dzięki wsparciu ze środków Województwa Śląskiego. Głównymi sponsorami FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej są firmy: EPSON, ALSTOR oraz AQUA.

  Organizatorem jest Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała. 
  Głównym partnerem jest Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. 

Mecenasem FotoArtFestiwalu jest Stowarzyszenie ZAiKS.

  Od początku istnienia FotoArtFestival odbywa się również pod artystycznym patronem Związku Polskich Artystów Fotografików.

  foto_art_festival_bielsko_2019_program foto_art_festival_bielsko_2019_program8. FotoArtFestival 2019, Bielsko-Biała, 11 – 27 października 2017

  Konferencja prasowa: 11 października 2019
  Bielsko-Biała, Galeria BIelska BWA

  Ceremonia otwarcia: 11 października 2019, 
  Bielsko-Biała, Teatr Polski
   

  WYSTAWY GŁÓWNE
  wystawy prezentowane w galeriach i muzeach w centrum miasta

  1.Clemens Ascher(Austria)
  “Nie ma ucieczki od żandarma w głowie” 
  Wolny strzelec, wysoko ceniony fotograf reklamowy.

  2.Vincent Descotils(Francja) 
  „Strażnicy”
  Realizuje reportaże fotograficzne dla kina, telewizji, teatru. Projektuje scenografie na wystawy, dla teatrów. 
  Tworzy filmy poklatkowe do teledysków i występów na żywo. Reprezentowany przez Melting Art Gallery w Lille oraz Galerie Courcelles w Paryżu.

  3.Jan Drozd vel Hans Drost(Polska) 
  „Fotograf, który zadziwił świat“
  (1902–1960), najwybitniejszy bielski fotografik okresu międzywojnia. Jego dzieła, prezentowane na licznych wystawach międzynarodowych, zyskały uznanie w świecie artystów piktorializmu.
  4.Julia Fullerton-Batten(Niemcy)
  “Stara dobra Tamiza” 
  Jest uznaną i wystawianą na całym świecie artystką fotografem. Jej charakterystyczny styl cechują niezwykłe lokalizacje i wyszukane plany zdjęciowe 
  w filmowym oświetleniu. 
  Otrzymała niezliczone nagrody. Jest ambasadorką Hasselblada i stypendystką Royal Photographic Society. Prace w The National Portrait Gallery 
  w Londynie.

  5.Stephanie Gengotti(Włochy) 
  “Miłość w cyrku”
  Szeroko nagradzana fotoreporterka o grecko-japońsko-amerykańskich korzeniach. 
  Współpracuje z prasą (l’Espresso, Stern, 
  The New York, Times, Yo Dona, El Mundo).
  Reprezentowana przez Agence Myop we Francji.

  6.Michael Hanke(Czechy) 
  “Michael Hanke – Fotografia”
  Karierę fotografa rozpoczął dopiero 
  w wieku 40 lat. Nagrody: Czech Press Photo, World Press Photo, Sony World Photography Awards, International Photographer of the Year). 

  7.Mariska Karto(Surinam) 
  “Podróżujący w czasie” 
  Wysoko ceniona i szeroko nagradzana artystka (PX3 Prix 
  De La Photographie De Paris). Nominowana Ambasadorem Tolerancji przez Palace of Tolerance. Uczy fotografii cyfrowej, projektowania i informatyki. 

  8.Katrina Kepule(Łotwa) 
  “Siedź cicho” 
  Jedna z ciekawszych współczesnych fotografek łotewskich. Pracowała jako fotoreporterka dla Kancelarii Parlamentu Łotwy i dla Helsingin Sanomat. 

  9.Andrzej Kiełbowicz(Kanada) 
  „Polska przed 1989“
  Fotoreporter, grafik. W latach 70-tych pracował jako fotoreporter dla „Na Przełaj”, „Razem” i w „ITD”.
  Członek Graphic Designers of Canada oraz National Association of Photoshop Professionals. 
  Pracował jako foto edytor dla David Suzuki Foundation, WWF, Tides Canada, BC Ministry of Environment, University of Victoria.
  Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii 
  w Krakowie. Obecnie pracuje jako nauczyciel fotografii. Prowadzi kursy i warsztaty fotografii cyfrowej.

  10.Juul Kraijer(Holandia)
  “Chimery”
  Artystka o światowej renomie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Jej indywidualne wystawy gościły najważniejsze galerie i muzea w Europie, Azji i Ameryce.

  11.Espen Rasmussen(Norwegia) 
  “Kraj dla twardzieli” 
  Jeden z ważniejszych współczesnych fotoreporterów światowych. Redaktor największego norweskiego tygodnika informacyjnego VG Helg. Reprezentowany przez Panos Pictures. Nagradzany na World Press Photo, Sony World Photography Awards, Picture of the Year international, kilkakrotnie tytuł Fotografa Roku.


  12.Michał Solarski(Polska) 
  „Kurorty”
  Fotograf dokumentalista, pracuje w Londynie. 
  Studiował fotografię dokumentalną w London College 
  of Communication. 
  Jego fotografie były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in w Multimedia Art Museum w Moskwie czy Muzeum Beniaki w Atenach. Wyróżniony wieloma międzynarodowymi nagrodami. Publikował między innymi w National Geographic, 
  The Guardian, TIME oraz New York Magazine

  13.Vee Speers(Australia) 
  “Dystopia”
  Jedna z bardziej znaczących współczesnych portrecistek światowych Studiowała sztuki piękne i fotografię. 
  Pracowała w telewizji ABC w Sydney jako fotosistka. Wystawiała swoje prace w największych muzeach i galeriach na niemal wszystkich kontynentach.
  Jej prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach Sir Eltona Johna, Michaela Wilsona, Hoffmanów, Alana Siegela, 
  Lawrence Schiller, Museum of Fine Arts Houston, George Eastman House.

  14.Daro Sulakauri(Gruzja) 
  “Nowa linia horyzontu” 
  Kronikarka społecznych i politycznych problemów 
  na Kaukazie. Absolwentka słynnej nowojorskiej ICP. Nagrodzona przez Magnum i Lens Culture. 
  Jest na liście “30 kobiet fotografów poniżej 30” i 30 obiecujących fotografów wskazanych przez Photo District News. Jest oficjalną ambasadorką firmy Canon. Jej prace publikują The New York Times, National Geographic, der Spiegel, magazyn Forbes. Otrzymała grant Reutersa.

  15.Maria Švarbova(Słowacja) 
  “Fotografia osobista”
  Jedna z ciekawszych artystek młodego pokolenia. Laureatka prestiżowych nagród. Indywidualne i zbiorowe wystawy zapewniły jej miejsce w światowej czołówce współczesnych artystów. Pojawia się w Vogue, Forbes, The Guardian i publikacjach na całym świecie. Jej praca jest często w centrum uwagi mediów społecznościowych. Dzięki swej renomie zdobyła zlecenie na wielkoformatową billboardową akcję promocyjną na potężnej wieży Taipei 101 na Tajwanie.

  16.Vassilis Tangoulis(Grecja) 
  „Jasne i niejasne”
  Artysta o międzynarodowej renomie, specjalizujący się 
  w fotografii czarno-białej. Wielokrotnie nagradzany 
  na międzynarodowych konkursach, takich jak Sony World Photography Awards, PX3 Prix de la Photographie Paris, International Photography Awards (IPA). 

  Jego zwycięskie prace prezentowane były w galeriach Europy i USA.
  17.Murtha Tish(Wielka Brytania) 
  „Bezrobocie wśród młodzieży”
  Patricia Anne „Tish” Murtha (1956 – 2013). 
  Znakomita dokumentalistka, najbardziej znana z prac utrzymanych w duchu społecznego realizmu, przedstawiających społeczności marginalizowane. Artystka chciała zmieniać świat na lepsze, a jej bronią była fotografia.

  18.Adam Urban(Węgry) 
  „Aszód 2018“
  Fotograf niezależny. Pracował dla różnych agencji jako fotograf mody, reklamy i fotograf portretowy. 
  Wielokrotnie nagradzany m.in. w ramach Hungarian Press Photo Exhibition w kilku kategoriach. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i w profesjonalnych publikacjach.
  Jest członkiem Stowarzyszenia Fotografów Węgierskich i kolektywu artystycznego RANDOM.

  19.Tamas Urban(Węgry) 
  „Aszód 1974″
  Dziennikarz i fotoreporter o światowej renomie. Jeden z założycieli Studia Młodych Fotografów. W latach siedemdziesiątych był pierwszym fotografem w węgierskich zakładach karnych. W latach osiemdziesiątych fotografował zabójstwa, wypadki i ich ofiary, kloszardów, punków i prostytutki. Pracował dla magazynu Stern.

  20.Danielle van Zadelhoff(Holandia / Belgia) 
  „Co w duszy gra“
  Pochodzi z artystycznej rodziny, jej ojciec malował i rzeźbił. Od dziecka zajmowała się sztuką. Spędzała dużo czasu 
  w domowej bibliotece pełnej książek o historii i sztuce. Kilka lat po śmierci ojca poznała fotografa Leopolda Beelsa van Heemstede, który wprowadził ją w świat fotografii i został jej mentorem. Technik fotograficznych uczyła się na rocznym kursie w Antwerpii.

  21.Fotografia uliczna kobiet(USA) 
  wystawa grupowa
  Założona przez Gulnarę Samoilovą, artystkę 
  z Nowego Jorku, kanał na Instagramie (@womenstreetphotographers), to platforma dobrze wyselekcjonowanych, wysokiej jakości fotografii ulicznych, zrobionych przez kobiety.
  Celem grupowej wystawy objazdowej jest promocja fotografujących kobiet.

  22. „Z atelier Bielska-Białej“(Polska)
  W okresie od około 1860 do 1945 roku w śląsko-galicyjskim, 
  a później śląsko-małopolskim dwumieście działało ponad 40 zawodowych fotografów. Prowadzili swoje zakłady dłużej lub krócej, przy czym niektóre z pracowni zmieniały kilkakrotnie właścicieli. Do najdłużej działających, a jednocześnie najpopularniejszych, należały atelier: Alberta Thiela, Roberta i Hugona Schreinzerów, Zygmunta Wasservogla, Hugona Zubera, Roberta Krischke, Jakuba Golsa, Józefa Kleinbergera, Ryszarda Jastrzembskiego i Józefa Tyrasa. Wystawa prezentuje zachwycające, oryginalne cartes-de visite z tamtych czasów.
   


  WYSTAWY TOWARZYSZĄCE

  1. Alina Fedorenko (Niemcy) | „Do ostatniego“
  2. Maja Herzog (Polska) | „Jamais vu, czyli fotografia uliczna“
  3. Agnieszka Prusak (Polska) | „Polscy Aktorzy“
  4. Bartosz Stróżyński (Polska) | „Trzy Sztuki w Antraktyce“
  5. Dawid Stube (Polska) | „Zespół kociego krzyku“
  6. Elena Subach (Ukraina) | „Ukraińska babcia“
  7. Karolina Wojtas (Polska) | „Przebogata fauna tutejszej okolicy …“
  8. „Twarze Zaiksu“ (Polska) | Wystawa grupowa: 
  Jacek Barcz, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Druszcz, Zbigniew Furman, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Witold Krassowski, Jan Morek, Tomasz Sikora, Marek Szymański i Krzysztof Wojciewski.


  Więcej na: www.fotoartfestival.com


  FotoArtFestival w liczbach:

  28 dużych wystaw indywidualnych autorów z 22 krajów świata
  3 wystawy zbiorowe (w sumie około 200 autorów)
  1 wielki pokaz multimedialny (około 50 prezentacji 50 autorów)
  Ponad 1500 oryginalnych fotogramów.
  14 miejsc wystawowych
  10 warsztatów fotograficznych dla około 150 osób
  20 spotkań autorskich dla około 400 osób na widowni
   
   

  Szczegóły

  Start:
  11 października 2019
  Koniec:
  27 października 2019
  Wydarzenia - Kategoria:
  Wydarzenia Tagi:
  , , , , ,
  Strona internetowa:
  https://www.facebook.com/events/403022100475606

  Miejsce

  Bielsko-Biała
  Bielsko-Biała, 43-300 Polska