babia-gora-szlaki-turystyczne

Babia Góra | Szlak turystyczny

Nazywana „Królową Beskidów” Babia Góra (Diablak) jest najwyższym szczytem należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Ponadto jest najwyższym szczytem w Polsce znajdującym się poza Tatrami. Zaliczany do Korony Gór Polski Diablak wznosi się 1725 m n.p.m.

Masyw Babiej znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Jej grzbietem przebiega granica polsko-słowacka, a pierwsi turyści pojawili się na niej w XVIII w. To bardzo popularny kierunek wycieczek – zarówno osób doświadczonych w chodzeniu po górach, jak i wśród tych, którzy dopiero wdrażają się w temat.

Pierwszy raz na Babiej Górze – opis szlaku

Pierwsze wyjście na Babią Górą to bez wątpienia wielkie przeżycie. Trasa, którą wybieramy by wyjść na szczyt rozpoczyna się na Przełęczy Krowiarki [1012 m n.p.m.]. Samochód zostawiamy na płatnym parkingu [15 PLN– cały dzień; 4 PLN – 1h], tam też kupujemy bilety wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego [2,5 PLN – ulgowy; 5 PLN – normalny] i ruszamy niebieskim szlakiem w kierunku Schroniska PTTK Markowe Szczawiny.

By wejść na szlak mijamy drewnianą barierkę, pozornie tamującą drogę. Wita nas przyjemna ścieżka prowadząca przez stary, świerkowy las. Po kilkunastu minutach marszu mijamy Mokry Stawek – największy naturalny zbiornik wodny w masywie babiogórskim. Co jakiś czas słyszymy również ciche szemranie spływającej z licznych cieków wody.

szlak-niebieski-na-babia-gore

Mokry Stawek - Babia Góra

szlak niebieski - Babia Góra

Po około godzinie marszu docieramy do rozdroża szlaków turystycznych zwanego Skrętem Ratowników. Możemy pozostać na niebieskim szlaku i pójść w stronę Schroniska PTTK Markowe Szczawiny lub wybrać szlak żółty – Perć Akademików. To jeden z najciekawszych szlaków turystycznych w Beskidach, na którym zamontowane są łańcuchy i klamry ułatwiające poruszanie. Szlak pozwala cieszyć się wspaniałymi widokami, uważam jednak, że nie jest to jednak odpowiedni wybór dla osób o słabszej kondycji oraz cierpiących na lęk wysokości. Najtrudniejszym miejscem na szlaku jest pionowa ściana o wysokości 8m zabezpieczona łańcuchem i klamrami.

Skret Ratowników - szlak na Babia Gore

Perc Akademikow - szlak na Babia Gore

Perc Akademikow - szlak na Babia Gore

Dojście do szczytu Babiej Góry żółtym szlakiem zajmuje nam godzinę. Po tym czasie możemy cieszyć się widokami z Diablaka.  Na szczycie znajduje się kamienny mur służący jako zapora przed wiatrem, kamienny ołtarz polowy, płyta upamiętniająca Legiony Piłsudskiego oraz obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą Janowi Pawłowi II. Wybieramy wolny kamień, na którym można się rozsiąść i rozkoszujemy się widokami oraz gorącą herbatą w kubku Marki #Góry Kocham & Szanuję.

Widok z Babiej Góry - Góry Kocham & SzanujęTrasa powrotna na Przełęcz Krowiarki prowadzi czerwonym szlakiem. Droga prowadząca granią osłoniętą korytarzami kosodrzewiny wiedzie przez Sokolicę [1367 m n.p.m.] – najniższy i położony najdalej na wschód wierzchołek w północno-wschodniej grani masywu Babiej Góry. Po przejściu przez Sokolicę czeka nas strome zejście lasem prowadzącym do Przełęczy Krowiarki.

Babia Gora - widok

Babia Gora - widok

szlak czerwony - Babia Góra

szlak czerwony - Babia Góra

PRZEBIEG TRASY

Przełęcz Krowiarki [1012 m n.p.m.] – szlak niebieski – Skręt Ratowników – szlak żółty – Perć Akademików – Babia Góra [1725 m n.p.m.] szlak czerwony – Sokolica [1367 m n.p.m.] – szlak czerwony  Przełęcz Krowiarki [1012 m n.p.m.]

Długość trasy: 12 km. Czas przejścia: 4 – 5 h

 

Źródło: VICTUMANIA.PL