Atrakcje Cieszyna

Cieszyn to bardzo malownicze miasto położone u podnóża Beskidu Śląskiego. Jego dzieje sięgają IX wieku i głoszą, że miasto założyli trzej bracia: Bolko, Leszko i Cieszko. Byli oni synami czeskiego księcia Lecha.

 

Atrakcje Cieszyna

Miasto położone nad rzeką Olzą jest nie tylko wspaniałą bazą wypadową do naszych południowych sąsiadów, ale także idealnym miejscem na spędzenie rodzinnego weekendu. Cieszyn jest miejscem pełnym ciekawych, historycznych atrakcji. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • Zamek w Cieszynie – powstały na tzw. Górze Zamkowej gród gotycko-renesansowy na bazie wcześniejszego grodu gołęszyckiego i kasztelańskiego,  będący siedzibą Piastów cieszyńskich. Cieszyński Zamek w znacznym stopniu zniszczono podczas wojny trzydziestoletniej. Pozostałością po rozebranych w połowie XIX wieku ruinach Zamku jest Wieża Piastowska oraz rotunda pw. św. Mikołaja.
  • Rotunda św. Mikołaja – romańska rotunda zbudowana w 2 połowie XII wieku pełniąca funkcję kościoła grodowego, a później kaplicy zamkowej.
  • Studnia Trzech Braci – stniejąca prawdopodobnie od średniowiecza studnia miejska w Cieszynie. Obecnie zabezpieczona żeliwną, neogotycką altaną z 1868 roku ma stanowić pamiątkę legendarnego spotkania przy studni trzech braci – założycieli Cieszyna.

Cieszyn jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnym. Jednym z popularniejszych jest coroczny Przegląd Filmowy Kino Na Granicy / Kino Na Hranici. Ponadto prężnie działa także cieszyński Teatr im. Adama Mickiewicza. Bieżące wydarzenia w Cieszynie oczywiście można śledzić na naszej stronie.

WYDARZENIA CIESZYN