atrakcje-bielska-bialej-kamienica-pod-zabami

Atrakcje Bielska-Białej

Stwierdzenie, że Bielsko-Biała nie kojarzy się z turystyką, atrakcjami czy wyjazdami z rodziną należy odczarować. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w studiu filmowym w Bielsku-Białej narodził się Bolek i Lolek. To tutaj powstawał kultowy samochód Fiat 126 p. Jednak, co najważniejsze, Bielsko-Biała to miasto u Bram Beskidu Śląskiego i Małego.

Atrakcje Bielska-Białej | Niecodzienne krajobrazy

W żadnym innym miejscu w Polsce nie doświadczymy takiego połączenia krajobrazu miejskich zabudowań na tle zielonych wzgórz. Na terenie miasta znajduje się Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego oraz Park Krajobrazowy Beskidu Małego. Przygodę z górską wędrówką warto rozpocząć na będącym rezerwatem Stoku Szyndzielni. Nawet jeśli nie jesteśmy zagorzałymi sportowcami, możemy skorzystać z kolei linowej i w przystępny sposób dostać się na szczyt. Ponadto zespoły przyrodnicze takie jak Dolina Wapienicy czy Sarni Stok z pewnością skradną serca niejednego turysty. Istnieje bardzo wiele możliwości na aktywne spędzenie czasu w Beskidzie Śląskim. Ukształtowanie terenu pozwala na odbycie nawet kilkudniowej wędrówki bez konieczności powrotu do bazy, ponieważ na szlakach znajdują się liczne Schroniska, zawsze służące ciepłą herbatą i miejscem do wypoczynku. Dla spragnionych jeszcze większej ilości adrenaliny nie lada gratką może okazać się wycieczka na Lotnisko Aleksandrowice, na którego terenie Aeroklub Bielsko-Bialski oferuje m.in. udział w lotach widokowych.

 

Atrakcje Bielska-Białej | Architektura

Zostając w centrum miasta nie wypada pominąć kwestii Rynku, a właściwie Rynków, ponieważ w Bielsku-Białej mamy je aż dwa. Bielska starówka położona jest w zabytkowej części miasta na tzw. Wzgórzu Miejskim. Najstarsze kamieniczki znajdujące się przy Rynku pochodzą z XVII i XVIII w. W XIX wieku Stare Miasto zaczęło tracić swoje znaczenie na rzecz Dolnego Przedmieścia. Centralnym placem miasta stał się dzisiejszy pl. Bolesława Chrobrego. Jednocześnie powstało kilka nowych, kilkupiętrowych kamienic, które wyraźnie kontrastowały z dotychczasową prowincjonalną zabudową. Jednak rozpoczęta w 2003 realizacja Programu Rewitalizacji Starego Miasta przywróciła pierwotnej starówce dawny urok.

atrakcje-bielska-bialej-architektura

Atrakcje Bielska-Białej | Kultura i sztuka

Miejscem, w którym warto miło spędzić wieczór jest Teatr Polski, mający swoją siedzibę naprzeciw Zamku Książąt Sułkowskich – Muzeum Historycznego w Bielsku. Planując atrakcje dla maluchów śmiało można przyjrzeć się repertuarowi Teatru Lalek Banialuka. Co interesujące, w mieście znajdują się obiekty będące na liście Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, takie jak Stara Fabryka, muzeum otwarte w dawnej fabryce sukna Büttnerów. Możemy doświadczyć tu również niesamowitej przygody, odwiedzając niewielkie Muzeum Literatury, w którym ostatni polski skryba ręcznie przepisuje dzieła Władysława Reymonta.

Brama Beskidu Śląskiego i Małego

Bielsko-Biała to miasto, do którego nie opłaca wybrać się na jeden dzień. Planując wyjazd warto pomyśleć dłuższym zwiedzaniu i zarezerwowaniu miejsca w hotelu. Robiąc to z wyprzedzeniem możemy liczyć na większą dostępność wolnych pokoi. Jak zostało wspomniane na początku – Bielsko-Biała to dopiero Brama, która otwiera nam wejście do gór oraz turystycznych miejscowości zlokalizowanych na terenie Beskidu Śląskiego i Małego. Jednak wkraczając do tego świata, warto na chwilę zatrzymać się w mieście, które ma do zaoferowania znacznie więcej, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka.

 

Źródła: www.bielsko.biala.pl/turystyka,https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_w_Bielsku-Białej,