pszczyna-plan-zwiedzania

Zwiedzanie Pszczyny i okolic

Pszczyna, zwana Perłą Górnego Śląska, to wspaniała miejscowość położona w województwie śląskim. Fragment jej bogatej historii został przedstawiony m.im. w serialu „Biała wizytówka” oraz filmie „Magnat”, ukazując dzieje rodziny von Teussów – mającej swój pierwowzór w autentycznym rodzie von Plessów.

Zwiedzanie Pszczyny

Rozpoczynamy od Pokazowej Zagrody Żubrów, przy której znajduje się dość spory, darmowy parking. Zagroda powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej Zwierzyniec. Na terenie zagrody poza żubrami spotkamy również muflony, jelenie, sarny, daniele, kaczki krzyżówki, gęsi, łabędzie oraz pawie indyjskie. Podczas zwiedzania można obejrzeć film przedstawiający historię żubra w Pszczynie. Na terenie obiektu znajduje się restauracja oraz biuro informacji turystycznej.

Bilety wstępu: normalny – 14 zł, ulgowy – 10 zł (od 4 do 16 lat), rodzinny – 38 zł

Po wyjściu z zagrody i przejściu na drugą stronę ulicy znajdziemy się w Parku Zamkowym – ścisłym centrum Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Cały park ma powierzchnię 156 ha i powstał w 2 połowie XVIII wieku. W parku znajdują się malownicze skupiska drzew i krzewów, liczne rozlewiska i stawy z wysepkami i łukowatymi mostkami, otwarte łąki i samotne, rozłożyste drzewa.

Najważniejszym punktem na mapie Pszczyny jest sięgająca historią XV wieku dawna rezydencja magnacka. W Zamku w Pszczynie zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. Oryginalne wyposażenie i meble sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Największe wrażenie w Zamku robi dwukondygnacyjna Sala Lustrzana, w której umieszczone są największe w Europie kryształowe lustra. Każde z nich ma powierzchnię 14 m2. Z ozdobionego malowidłem obrazującym nieboskłon sufitu zwisa pięć kryształowych żyrandoli. Dzięki znakomitej akustyce co jakiś czas na sali odbywają się koncerty muzyki kameralnej.

Bilety wstępu: normalny – 16,00 zł, ulgowy – 9,00 zł, rodzinny – 35,00 zł

Wnętrza XIX i XX-wieczne + Stajnie Książęce: bilet rodzinny – 39,00 zł

Zamek w Pszczynie - plan zwiedzania 

Niedaleko zamku znajdują się Stajnie Książęce. Kompleks został wzniesiony w 2 poł. XIX w. za czasów Hochbergów, według projektu architekta Oliviera Pavelta. Na przestrzeni lat powstały tam stajnie wraz z siodlarnią, ujeżdżalnia oraz murowane garaże dla książęcych samochodów. Obiekt został wyremontowany i przekazany do Muzeum Zamkowego w 2013 roku.

Bilety wstępu: normalny – 7,00 zł, ulgowy – 4,00 zł

Idąc dalej parkiem dojdziemy do Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Zgromadzono tam kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Najstarszym z budynków jest spichlerz dworski z Czechowic (1784 r.). Atrakcją jest również chałupa z Grzawy (1831 r.). Zagroda wpisana jest na Szlak Architektury Drewnianej łączący najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej i świeckiej Górnego Śląska.

Bilety wstępu: normalny – 10,00 zł, ulgowy – 8,00 zł, rodzinny – 29zł

 

Kierując się w stronę Rynku, warto wybrać trasę ulicą Piastowską. To najbardziej reprezentacyjna ulica Pszczyny, przy której znajduje się m.in. Muzeum Prasy Śląskiej. To jedyne tego typu muzeum w Polsce zlokalizowane jest w zabytkowej kamieniczce z przełomu XVIII/XIX wieku. Muzeum znajduje się na oznakowanym Szlaku Zabytków Techniki.

Bilety wstępu: normalny – 8 zł, ulgowy – 5 zł

 

Wycieczkę kończymy na XVIII- wiecznej starówce, która zachowała tradycyjny układ przestrzenny. Znajdziemy tam nie tylko kawiarnie i restauracje, ale również zabytkowy Kościół Ewangelicki przystający do Ratusza oraz Ławeczkę Księżnej Daisy, przy której możemy usiąść i podziwiać widok na Pszczyński Zamek.

Trasa całej wycieczki po Pszczynie wynosi około 3,5 kilometra. To naprawdę niewiele, zważając na ogrom atrakcji jakie oferuje miasto. Nie bez powodu Pszczyna szczyci się mianem Perły Górnego Śląska.

Rynek w Pszczynie - plan zwiedzania

Okolice Pszczyny

Odwiedzając Pszczynę warto także wybrać się do pobliskich Goczałkowic. To nie tylko miejscowość uzdrowiskowa, w której znajdziemy sanatorium. W Goczałkowicach-Zdroju znajdują się jedne z najciekawszych w Polsce ogrodów – Pokazowe Ogrody Kapias.

W Goczałkowicach znajduje się także Zbiornik Goczałkowicki, będący ważnym elementem krajobrazu Górnego Śląska. Zasadniczo spełnia trzy funkcje, zapewniając zabezpieczenie przed powodziami niżej położonych terenów, wyrównując przepływy niżówkowe w okrasach suszy oraz dostarczając wodę pitną mieszkańcom oraz okręgowi przemysłowemu. Zbiornik zaporowy na Wiśle został utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach-Zdroju.

Zapora ma długość 2980 metrów i możemy dostać się na nią z trzech różnych stron. Wejście na Koronę Zapory znajduje się w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie po przyjeździe czeka na nas nowy, dość spory parking. Mniej więcej w połowie tamy znajduje się zejście do miejscowości Zabrzeg, w tej miejscowości  znajduje się także koniec zapory. Na całe szczęście nie jest to koniec trasy. Docierając do tego miejsca możemy wybrać się na dłuższą wycieczkę rowerową prowadzącą  przez las. Choć nie powstała jeszcze jednolita ścieżka rowerowa prowadząca dookoła Zbiornika Goczałkowickiego, z mapą w ręku można pokusić się o własną interpretację drogi. Taka wycieczka miałaby długość około 42 kilometrów. Na tych, którzy nie zabrali ze sobą sportowego sprzętu, w sezonie przy wejściu na Koronę Zapory czeka wypożyczalnia rowerów miejskich.

Bidon Góry Kocham&Szanuję nad zaporą w goczałkowicach zdroju

Zachód słońca nad zaporą - goczalkowice zdroj

 

ŹRÓDŁO: VICTUMANIA.PL