gora-zar-miedzybrodzie-zywieckie

Góra Żar

Żar to niezwykle popularny szczyt położony w Beskidzie Małym. Na górę możemy dostać się pieszo, rowerem lub koleją.

Góra Żar (761 m n.p.m.) jest wspaniałym punktem widokowym na Jezioro Żywieckie oraz całą Kotlinę Żywiecką, szczyty Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego oraz oczywiście Beskidu Małego. Popularną aktywnością na Górze Żar jest paralotniarstwo. Przy lotnisku Żar powstałym u podnóża góry w 1936 roku prowadzona jest także Górska Szkoła Szybowcowa „Żar”. Na szczycie góry umiejscowiony jest zbiornik retencyjny elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar.

Na Żar prowadzi Mały Szlak Beskidzki na odcinku Zapora Porąbka – Żar (zbiornik wodny) – Kiczera – Przełęcz Isepnicka – Cisowa Grapa – Wielka Cisowa Grapa – Przysłop Cisowy – Kocierz – Przełęcz Szeroka – Beskid – Błasiakówka – Przełęcz Kocierska.

Żar to również miejsce dla tych, którzy nie mają ochoty na wędrówki. Miejsce słynie bowiem z kolei linowo-terenowej z Międzybrodzia Żywieckiego. Kolej linowa na Żar działa przez cały rok. Na szczyt można się dostać w ciągu 8 minut, a tługośc pokonywanej trasy to 1300 m. Bilety na kolej dostępne są także online.

Będąc w Beskidzie Małym warto odwiedzić także Beskid Śląski. O jego atrakcjach przeczytasz na Victumania.pl.