Czantoria Wielka kolej linowa

Czantoria – kolej linowa

Czantoria Wielka to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, będące jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego.

Czantoria | Informacje

Czantoria (995 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt będący celem wielu wycieczek – zarówno tych w gronie rodziny, jak i wycieczek szkolnych. Wszystko za sprawą lokalizacji, ponieważ pod Czantorię dotrzemy dzięki pociągom PKP zmierzającym do Wisły – wystarczy wysiąść na stacji Ustroń Polana.

Przez Czantorię przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Czantoria jest węzłem wielu szlaków turystycznych prowadzących Stożek, Soszów Wielki oraz Czantorię Małą.

Charakterystycznym punktem góry jest znajdująca się na czeskiej stronie granicy stalowa wieża widokowa z platformą wznoszącą się na 29 m. Z wieży możemy podziwiać widok na odległe Tatry, słowacką Fatrę, a przy dobrej widoczności nawet na Sudety. Po czeskiej stronie szczytu znajdziemy także schronisko turystyczne na Czantorii.

 

Kolej Linowa Czantoria

Kolej linowa na Czantorię jest ogromnym atutem tego miejsca. Czynna przez cały rok jest częścią Ośrodka Narciarskiego leżącego na północnym zboczu Wielkiej Czantorii. Nowoczesna kolej z 4-osobowymi kanapami dowozi turystów do górnej stacji kolejki zlokalizowanej na polanie Stokłosica (851 m n.p.m.).

Przy górnej stacji kolejki znajduje się także Tor Saneczkowy o długości 710 metrów. Zjazd odbywa się malowniczą, stalową rynną na specjalnych wózkach imitujących sanki. To niewątpliwa atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

Planując wyjazd do Ustronia koniecznie zajrzyj także do Leśnego Parku Niespodzianek.